Inicjatywa Rozwoju

  • O mnie
  • Oferta
  • Coaching
  • Szkolenia
  • Publikacje
  • Blog
  • Kontakt

Udane małżeństwo

4 maja 2020, Aleksandra Szewczyk Dodaj komentarz

„Żyli długo i szczęśliwie”

Większość bajek o księżniczkach kończy się zdaniem: „żyli długo i szczęśliwie”. Jednak okazuje się w realnym życiu, że małżeństwa kończą się, a pary nie żyją długo i szczęśliwie. Co zatem zrobić, aby nasza bajka życiowa pt. udane małżeństwo skończyła się szczęśliwie.

Nic nie jest takie, na jakie wygląda, ani też inne – Cytat na ścianie kuchni w świątyni buddyjskiej

Ramka ze zdjęciem ślubnym

Czy zdjęcie ślubne po wielu latach małżeństwa będzie nadal budzić pozytywne emocje i świadczyć o początku drogi do udanego małżeństwa, które szczęśliwie trwa do dziś. Więź duchowa w małżeństwie według prawa polega na wzajemnym pozytywnym stosunku uczuciowym do siebie, szacunku, szczerości, lojalności, zaufaniu, wyrozumiałości, na respektowaniu osobistych cech małżonka, uwzględnianiu potrzeb małżonka oraz gotowości do ustępstw i kompromisów.  Tak mówi teoria, prześledźmy co pokazuje nam praktyka wynikająca z badań na temat udanych małżeństw i związków.

Wzajemna komunikacja

Jest kilka zasad wspólnych udanego małżeństwa wg Johna Gottmana i Karla Pillemera. Pierwsza z nich dotyczy wzajemnej komunikacji. Naucz się komunikować,  gdyż nie da się przecenić wagi szczerej rozmowy. Okazuje się, że warto poznawać się nie tylko na początku związku, ale należy znajomość siebie pogłębiać nieustannie.

Mapy świata

Poznaj mapy świata swego partnera nie tylko na początku związku, lecz rób to nieustannie, bo ludzie się zmieniają. Mapa świata z 2015 roku może być nieważna w roku 2020. Wiedzę o sobie warto uaktualniać. Gdy będziemy na bieżąco rozmawiać o sobie, będziemy poznawać swoje uczucia, poglądy, potrzeby i wartości nie zdziwimy się i nie zadamy sobie pytania po wielu latach: „kim jest ten człowiek, który siedzi na sofie w salonie?”.

Jedna drużyna

Kolejny punkt według Gottmana, to pielęgnowanie uczucia sympatii i podziwu, a dr  Pillemer nazywa to grą zespołową. Partnerzy doceniają się, mówią słowa, które podkreślają wzajemną zażyłość i akceptację. Ponadto cieszą się ze swoich sukcesów i trzymają swoją stronę, ich związek, to jedna drużyna. Gottman mówi o stosunku wzmacniających komunikatów w związku do negatywnych wynosi 5:1. Pillemer porównuje współpracę w związku do pracy zespołowej w pracy zawodowej, sporcie czy wojsku. Problemy należy postrzegać jako wspólne. Trudności, choroby, niepowodzenia są nasze wspólne. W ten sposób bierzemy za siebie wzajemnie odpowiedzialność.

Dobra energia
W dobrych związkach małżonkowie zwracają się ku sobie i dają sobie uwagę. Biorą udział wzajemnie w swoich życiu i przeżyciach. Doceniają swoje intencje, nie tylko skutki zachowań. Partnerzy okazują sobie zainteresowanie i często entuzjazm dla swoich propozycji.

Dzielenie się władzą i wiedzą

Według Gottmana w szczęśliwych małżeństwach partnerzy potrafią dzielić się władzą. Jest równorzędność przy podejmowaniu decyzji, szacunek, umiejętność wypracowania kompromisów. Małżonkowie potrafią sobie ustąpić i uczyć się od siebie nawzajem. Mężczyźni, którzy dopuszczają głos żon w życiu rodzinnym i w związku korzystają na tym: są mniej zestresowani, a ich żony nie rozpoczynają dyskusji od oskarżeń.

Konflikty

Szczęśliwi małżonkowie inaczej podchodzą do konfliktów. Tutaj dwie strony muszą być „wygrany – wygrany”. Ważny jest cel – ratowanie relacji. To jest wygrana dla obydwu stron. Małżonkowie przepraszają, wycofują raniące słowa, okazują czułość i obniżają temperaturę konfliktu.

Sytuacje bez wyjścia i „nasze wartości”

Szczęśliwi małżonkowie rozwiązują te problemy, które dają się rozwiązać. Uczą się jak żyć z różnicami, do których kompromisów nie da się wypracować. Uczą się żyć wspólnie szanując się mając inne standardy i zdanie na trudne tematy takie jak na przykład wychowanie dzieci, porządek w domu i inne.

Duchowa więź i „na dobre i złe”

Spełnione pary przeżywają w swoich związkach poczucie wspólnoty, silną więź. Podsycają i tworzą wspólne rytuały, zwyczaje i wspólne cele. Pielęgnują przekonanie, że do różnych rzeczy doszli razem. Opowiadają sobie historie związku – chwile szczęśliwe i trudne oraz to jak wspólnie sobie z nimi poradzili. Pillemer zauważa, że warto mieć przekonanie, że małżeństwo jest nierozerwalne, czyli „na dobre i złe”. Trwamy nadal w małżeństwie, nawet gdy nie jest miło i pracujemy nad tym, aby impas czy konflikt rozwiązać. Przetrwanie trudnych okresów ma prowadzić do umocnienia związku i większego spełnienia.

Zdjęcie ślubne czy pusta ramka

Zalecenia naukowców pochodzące z badań nad udanymi małżeństwami mogą wydawać się dla jednych osób trudne, dla innych proste do wykonania. To zależy czy wierzymy, że udane małżeństwo, to los na loterii czy zależy od naszych wspólnej pracy w związku. Emocje związane ze zdjęciem ślubnym w starej ramce pokażą jak udane jest twoje małżeństwo.

Bibliografia

Gottman, J.M., Silver Nan, Siedem zasad udanego małżeństwa, Wyd. Uniwersytetu Jagiellońskiego 2014

 

Kategorie: Psychologia Tagi: dobra energia, dzielenie się władzą, komunikacja, konflikty, udane małżeństwo

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

O mnie

Aleksandra SzewczykZdjęcie wykonano w Europejskim Centrum Solidarności

Akredytowany coach ICF ACC, pasjonatka rozwoju i wulkan pozytywnej energii. Prowadzę business coaching, warsztaty i szkolenia. Wyjątkowość moich sesji coachingowych polega na wielowymiarowym spojrzeniu na Klienta okiem Coacha - Artysty - Skandynawisty. Coaching ze mną, to zawsze pozytywna atmosfera, pełna metafory, obrazów i opowieści, które prowadzą Klienta od wiary, że zmiana jest możliwa - do miejsca, w którym osiąga zamierzony cel. Więcej

  • LinkedIn

Kontakt

Tel.: +48 503 198 373

E-mail: info@inicjatywarozwoju.pl

© 2023 Inicjatywa Rozwoju