„Czas ma znaczenie, nieważne kim jesteś, gdzie mieszkasz, ile masz lat i czym się zajmujesz. (…)Niezależnie od tego czy pijesz w samotności, czy jesteś przywódcą narodów, samotną matką, dyrektorem, nauczycielem, więźniem czy studentem, czas ma znaczenie. Możesz być wyluzowanym hedonistą, czy też żwawo pnącym się do przodu pracoholikiem typu A, czas ma znaczenie. Twój czas jest cenny” – Philip Zimbardo, John Boyd
Czas cenniejszy niż pieniądze
Czas, to najbardziej wartościowy element naszego majątku. W klasycznej ekonomii przyjmuje się, że im dany zasób jest rzadszy oraz na im mniej sposobów może być wykorzystany, tym większa jego wartość. Większość zasobów, które mogą do nas należeć, takich jak złoto, diamenty, banknoty – da się uzupełniać. Czas, który upływa, mija bezpowrotnie. Benjamin Franklin mówiąc, że czas to pieniądz mylił się, bo czas jest cenniejszy niż pieniądze.
Czas to medium, w którym żyjesz
Podobnie jak ryba może być nieświadoma istnienia wody, w której pływa, tak większość z nas jest nieświadoma nieprzerwanie upływającego czasu, w którym żyjemy. Na ogół korzystamy z czasu w sposób automatyczny. Czas to woda, który popycha strumień naszej świadomości. Mimo, że zajmuje tak centralną pozycję w naszym życiu, rzadko zastanawiamy się nad sposobami jak z czasu korzystamy w naszym życiu.
Twoja perspektywa czasu
Philip Zimbardo i John Boyd przez ponad 30 lat badali jak ludzie postrzegają czas. Można lepiej zrozumieć czas, po to aby jak bardziej treściwie i pełniej żyć życiem, które jest nam dane. W trakcie badań naukowcy znaleźli sześć podstawowych sposobów postrzegania czasu. Zrozumienie perspektywy czasu, w której żyjemy może pomóc najefektywniej wykorzystać nasz cenny czas. Umiarkowane nastawienia wobec przeszłości, przyszłości i teraźniejszości są oznaką zdrowia psychicznego. Podczas, gdy skrajne nastawienia są oznaką, które w przewidywalny sposób wiodą do niezdrowych wzorców. Zrozumienie perspektyw postrzegania czasu, może pomóc odzyskać dzień wczorajszy, cieszyć się dniem dzisiejszym i zapanować nad dniem jutrzejszym.
„Kto kontroluje przeszłość, kontroluje przyszłość. Kto kontroluje teraźniejszość, kontroluje przeszłość” – George Orwell
Przeszłość, teraźniejszość i przyszłość
Kontrola nad przeszłością, teraźniejszością i przyszłością jest równie istotna dla każdego z nas. Teraźniejszość jest to środek, za pomocą którego możesz powtórnie napisać swoją przeszłość. Teraźniejszość jest także medium, dzięki któremu od początku wpisujesz do pamięci myśli, uczucia i zdarzenia. Każda decyzja i działanie w teraźniejszości szybko staje się częścią twojej przeszłości. Tym samym kontrola nad teraźniejszością pozwala ci przesądzić, co będzie się składało nad twoją przeszłość. W ciągu dnia podejmujesz setki decyzji dotyczących drobnych spraw. Zebrane razem odpowiadają na pytanie, kim byłeś, kim jesteś i kim się staniesz.
Podejmowanie optymalnych decyzji
Umiejętność zrównoważonego postrzegania czasu, zamiast zawężania do jednej strefy pozwoli Ci w zależności od aktualnej sytuacji, elastycznie przenosić się od przeszłości, przez teraźniejszość do przyszłości. Dzięki temu będziesz w stanie podejmować optymalne decyzje. Jednak, aby to osiągnąć warto otworzyć się na naukę i konieczność zmian. To ty jesteś jedyną osobą, która może sprawić, aby twój czas miał znaczenie.
„Tylko zmiana jest niezmienna” – Heraklit
Zmiana zawsze wiąże się z wymaganiami, jest przeważnie niepożądana i nie sposób jej uniknąć. Alvin Toffler napór zmian w przyszłości nazywa „szokiem przyszłości”. Oznacza, że nastąpi zbyt duża ilość zmian w zbyt krótkim czasie. Kiedy 150 tysięcy lat temu ludzki mózg podlegał ewolucji, nikt nie mógłby sobie wyobrazić faktu planowania emerytury, Internetu czy tempa przemieszczania się we współczesnych społeczeństwach. Na szczęście nasze mózgi mogą wyjrzeć w przyszłość, aby przewidzieć rezultat teraźniejszego postępowania. Także potrafią odwołać się do przeszłości, by uczyć się na podstawie doświadczeń. Możemy uniknąć „szoku przyszłości” dzięki wykorzystaniu naszych zdolności psychologicznej przemiany. To z koli sprawi, że odzyskamy kontrolę nad czasem, po to aby mieć użytek z własnego życia.
Bibliografia
Zimbardo, P., Boyd J., (2009). Paradoks czasu. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN.
Dodaj komentarz