Coaching wspiera osobistą motywację do zmiany
Zmiana jest sednem coachingu. Coachowie należą do agentów lub „moderatorów” zmian. Dzięki coachingowi zmiana może dokonać się szybciej, łatwiej lub po prostu stanie się pożądana.
Coaching – relacja, powtarzanie i przeformułowanie
Alan Deutschman (2006) twierdzi, że istnieje jedna szansa na dziewięć, że dokonamy znaczącej zmiany, nawet jeśli stawką naszą jest życie, jeśli przyczyną zmiany mają być techniki oparte na: faktach, lęku i sile. Według Deutschmana skuteczniejszą metodą są: relacja, powtarzanie, przeformułowanie. To metody działania coachingowego. Coaching opiera się na relacji coacha z klientem – osobą, która przychodzi na coaching. Coaching jest procesem. Sesje coachingowe, to cykliczne spotkania dziejące się w ustalonych odstępach czasu. W coachingu może być wiele sytuacji, które świadczą o tym, że mamy do czynienia z przeformułowaniem. Jedną z takich sytuacji jest często zmiana myślenia i przekonań. Dlatego też ważne w zmianie jest systemowe podejście do osoby, która pragnie się zmieniać. To tworzy warunki do osobistej motywacji do zmiany.
Dlaczego zmiana jest trudna
W ciągu ostatnich lat naukowcy i specjaliści od neurobiologii, socjologii i zarządzania potwierdzili, że zmiana jest trudna. Dotyczy to sytuacji kiedy to sami chcemy wprowadzić zmiany czy one są niezamierzone. Jedną z przyczyn tłumaczących dlaczego tak się dzieje jest dysonans poznawczy.
Dysonans poznawczy – aspekt motywacji
Dysonans poznawczy to koncepcja pierwszy raz opisana przez Leona Festingera (1919-1989) amerykańskiego psychologa społecznego. Festinger zauważył, że wskaźniki niepokoju rosły gdy proszono ludzi, aby wykonywali czynności niezgodne z ich przekonaniami. Natomiast gdy modyfikowali swoje przekonania niepokój ustępował (2007). Wiele późniejszych badań wyjaśniło to zjawisko jako aspekt motywacji. Dysonans wywołuje niepewność, która prowokuje do zmiany. Natomiast Bruce Peltier (2005) opisuje związek pomiędzy teorią dysonansu poznawczego, a przyczyną dla której ludzie opierają się zmianom. Chodzi o to, że ludzie czują się dobrze, gdy ich myśli i uczucia są spójne z zachowaniami. Czują się niekomfortowo, gdy myśli i uczucia nie są spójne z zachowaniem – odczuwają dyskomfort (zachodzi dysonans).
Zmiana, a dysonans poznawczy
Zmiana często oznacza, że trzeba przyznać się, że nasze zachowania były błędne, czasem konieczne jest zerwanie z przeszłością. Dysonans poznawczy sugeruje, że przyznanie się, że byliśmy w błędzie, wywołuje niepokój wynikający z niespójności pomiędzy przeszłym zachowaniem, a obecnymi przekonaniami dotyczącymi owego zachowania. Dlatego tak trudno niektórym zmienić się. Wolą mieć rację niż być szczęśliwymi.
Bibliografia:
Rock, D., Page, L. J. (2014). Fundamenty coachingu. Warszawa: Co&Me publishing
Dodaj komentarz